Pin it

1 Eylül 2014 Pazartesi

Paris başka başka ne yapılır?

Daha Paris'te yapılacak bir sürü şey var. Hepsini tek tek anlatmak çok zor bu nedenle ben kısa kısa benim için önemli olan yerleri paylaşmak istedim. Sizde ilgilinizi çekerse planınıza buraları da dahil edebilirsiniz. 

Bit Pazarı

Yurtdışına gidince genelde kendimi çok alışverişe vurmam. Burada olan markaların yurtdışında ultra ucuz olduğunu sanmıyorum. Genelde orijinal şeyler bulmak isterim. Ha bunun içinde ultra bir çabam yoktur ama. Biraz bakınırım yav ne yalan söyleyim. Paris'e gelince de bit pazarı fikri beni ayrıca çağırdı :) Puces de Vanves işte Paris'in ünlü bit pazarlarından biri. Cumartesi ve Pazar günleri sabah 7-13:00 arasında Avenue Georges Lafenestre caddesine kurulan uzuuunn bir pazar. Burası daha mazlum, daha ucuz ve daha küçük kapsamlı. Aradığınız da çok güzel ve çok orijinal şeyleri bulabiliyorsunuz. Mutlaka ama mutlaka pazarlık edin ve erken gitmeye çalışın. maalesef tezgahı hemen kapatıyorlar.

Metro: 13 numara Porte de Vanves
Bir diğer bit pazarı "Marché aux Puces St-Ouen de Clignancourt". Tam tersi istikamette olduğundan ben gitmedim. Ama daha büyük olduğunu duydum. Zamanınız var ise bir deneyin derim.

Metro: 4 no.lu Porte de Clignancourt

Lutece Arenası

Özel olarak aramazsanız bulamayacağınız bir yerdeyiz şu an. İki bina arasında küçücük bir kapıdan geçince kocaman bir arena alanı çıkıyor karşınıza. Düşünsenize evinizin arkasında MS.1 yüzyıla ait böyle bir arena olduğunu. 17.000 kişilik bir oturma kapasitesine sahip ama çok az kısmı ayakta kalmış. Çift kale maçlık toprak saha havasında daha çok :)

Rue Monge üzerinde 49 numarayı ararsanız bu küçük saklı hazineyi bulabilirsiniz. 7 no.lu metro ile Palce de Monge de inebilirsiniz.


Jardin de Luxembourg

Paris'in ikinci büyük bahçesindeyiz şu an. Güzel hava gördüğünüzde gitmek isteyeceğiniz ama bence kalabalıktan gitmemeniz gereken bir yer olduğunu düşünüyorum. En azından bizim gibi haftasonu gitmeyin :) Bir sürü heykeller ile çevrili, kalabalık ve güneşli olduğunda oturacak bir yer bulamadığınız bir bahçe burası. Her medeni insan gibi çimlerin üzerine oturamayacağınızı bildirmeme gerek yok sanırım. Biz çok zevk alamadık maalesef. Ama gene de sakin bir günde tadını çıkarabilirsiniz. 


Heykellere ve özellikle açıklamalarına dikkat etmenizi tavsiye ederim.


Panthéon

1758 yapımına başlanmış Panthéon, Roma da ki Panthéon'un bence aynısı :) Küçük değişiklikleri var ise orasını bilemeyeceğim. Orijinal Panthéon aslında bir pagan tapınağı olsa da burası bir anıt yapı olarak kalmış. Özellikle ünlü bilim adamlarının mezarları için kullanılıyormuş. Léon Foucault buranın tepesinden Foucault sarkacını ile dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğünü kanıtlamış. Bu nedenle daha büyük bir öneme sahip. İçeriye girip sarkıcı ve mezarları görebilirsiniz. Ben gittiğimde sarkaç yaklaşık 1 senelik bir restorasyona girmişti. Bu nedenle içeri girmedim. 


Panthéon'un tam karşısında Hukuk Fakültesi bulunuyor bu nedenle merdivenlerde bir sürü genci oturmuş görebilirsiniz. Böyle ne idüğü belirsiz bir suma güreşçisi heykeli de Panthéon'un ağırlığına nanik yapıyor resmen :)


Rodin Müzesi

Gelelim bizim için diğer anlamlı bir yere. Sanırım herkes Rodin'i bilir. Özellikle düşünen adam heykeli ne diye Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin bahçesinde bulunuyor tam anlayamıyorum. Dönemin başhekimi yardımcısına bu soruyu sormuşlar ve aldıkları cevap "Hastane dışındakilerin durumu içeridekilerden daha kötü. Bu heykel onların durumu ne olacak diye düşünüyor" demiş. :)Eiffel Kulesi

Anlatmama gerek yok ama bu da bir olmazsa olmaz değil mi :)Paris'ten kalanlar bunlar. Bundan sonra daha eğlenceli ve daha lezzetli iki konu geliyor :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder