Pin it

21 Ağustos 2014 Perşembe

Paris Pasajları


Pasaj yani geçiş/geçit anlamında bir Fransızca kelime. Bu kelimenin nasıl bulunduğunu bir Paris gezisinde kolayca anlayabilirsiniz. Her yer mini mini dükkanların olduğu orijinal pasajlar ile kaynıyor. Bırakın Champs Elysees'yi Allah aşkına Paris hayatı burada. Gerçek hayatı ancak buralarda yaşayabilirsiniz. Kavimler göçü gibi öndekinin gittiği yolu takip etmek ne demek. Sağa sola sapın, burada ne varmış diye bir düşünün. 

Bizim en sevdiğimiz ve en Parisien yer Marche Montorgueil. O ne demekse artık :) Marche aslında çarşı demek. Burası bir pasaj değil ama bizim için o işlevi gördü. Burada sıra sıra marketler, çikolatacılar, manavlar, şarküteriler kısacası her şeyi bulabilirsiniz. Biz tatlıcıların camına yapıştık. Sizde mutlaka deneyin. 


Adres:Rue Montorgueil


Galerie des Arcades, artık çoğu turistin bildiği, hediyelik eşya dolu bir pasaj. Buradan abudik gubidik her türlü pahalı hediyelik alabilirsiniz. Champs Elysees üzerinde. Hiç sevmedim. 


Galerie Colbert, aslında sıradan bir pasaj. İçinde dükkan bulunmuyor ama sanat tarihi enstitüsü burada bulunuyor. İçine bir girin, gerçekten güzel bir mekan. 

Adres: 4 Rue ViviennePassage Jouffroy çok sevimli bir pasaj. Passage Verdeau ve Passage Panaromas'ın devamı niteliğinde. Hepsine bir girmenizi, mağazalara girip çıkmanızı tavsiye ederim. 

Adress: 9 arrondisement Boulevard Montmartre ile Rue de la Grange-Bateliere arasında...

En önemlileri işte burada, ama daha yazmadığım neler neler var. Lütfen, rica edeceğim artık Champs Elysees ve Eiffel etrafında dolanmayı bırakın gerçek şehri yaşayın. Görecek daha çok güzel şeyler var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder