Pin it

22 Ağustos 2014 Cuma

Paris Meydanları


Paris kesinlikle meydanların oluşturduğu bir şehir. Her yerde, ara sokakta kesin bilmem kaç sene öncesinde yapılmış bir meydan bulabilirsiniz. İlla ortasında bir şaheser bulunur. 

Bu gördüğünüz kapalı havada tam düzgün görülemeyen meydan aslında çok şanlı bir isme sahip. Place de Victories - Zaferler Meydanı diye geçiyor. 6 tane yolun kesiştiği bu meydan ortada 14. Louis'in heykeli var. Gelelim ben en sevdiğim yere Place de Vosges. Adeta saklı cennet ve bahçe görevi görüyor. Özellikle bir yaz günü, bizim gibi Mayıs da olabilir. Buraya geldiğinizde demek istediğimi anlayacaksınız. Yemyeşil, huzur dolu bir yere. Paris te yaşasam her gün kitabımı ve şezlongumu alır buraya gelir saatlerimi geçiririm. 

Tamamen bir ara sokakta, şu resmini gördüğünüz ev/kemer Hotel de Sully den geçerek giriyorsunuz Vosges meydanına. Sonrası ise tamamen yeşillik. Çocuğunuz veya köpeğiniz olsa çıldırır eminim. Ağaların yeşillikleri birbirine girmiş. Koca bir ağaç birden fazla gövdeden oluşuyormuş gibi. Her yanı da sanat galeri ile kaplı. Bu nedenle adete evlerin arasında kalmış kutu gibi bir yer.  Aklımda kalan ve bana en güzel görünen meydan burasıydı. Kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir yer. 

St Paul durağında indikten sonra sola dönün ve Hotel de Sully sokağına girin. Gözlerinize kesinlikle inanamayacaksınız. 
Sanat galerilerinde de gerçekten çok orijinal şeyler var. Bunu eve götürmek istedim. Fiyatı mani oldu.


Bastille meydanı, belki en önemli meydanlarından biri Paris'in. (Benim için en önemlisi şahsen devasalığı ve fıskiyeleri ile Concorde meydanıdır. ) Fransız devriminin en önemli  simgesi diyebiliriz. Eskiden burada Bastille hapishanesi olarak bulunan görev yapan bir kale bulunurmuş. 15. Louis suçlu gördüğü önemli şahsiyetleri buraya tıkarmış. Paris'liler Fransız devrimi esnasında burayı basıp yıkmışlar. Ortadaki heykel de devrimin anısına yapılan Colonne de Julliet ( Temmuz Kolonu) bize her ne kadar yalan olduğu söylense de "Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler" sözünü hatırlatıyor :)


Daha bahsetmediğim bir sürü meydanlar var tabiki. Ama bazıları var ki turistik kitaplarda geçmez. Orada yaşayanlar için bir anlam ifade eder. Bu meydan ara sokakta karşımıza çıkan bir yer. Adı ne bilmiyorum, nerede onu bile hatırlamıyorum. Ama içinde bir acı var maalesef. Nazi'lerin ve Hitler'in bu dünya üzerindeki yaptıkları asla unutulmayacak. Bu kesin. Paris'te her gezdiğinizde lütfen bir binalara dikkat edin. O binalarda yaşayan illa ki bir ressam,  şair, filozof vardır. Maalesef bunların büyük çoğunluğunun evlerinin kapısında burada yaşayan şair Nazi'ler tarafından Yahudi kampına sürgün edilip orada ölmüştür diye ibare bulunur. 1-2 tane diyemeyeceğimiz kadar çok ve acı verici.

Bu park ta aynı şekilde 1942-1944 yılları arasında Nazi'ler tarafından sürgün edilen 11.000 çocuğa ithafen yapılmış. 10 tanesi işte meydanın bulunduğu 2. arrondisement da yaşıyormuş. 

"Buradan geçenler, onların isimlerini okuyun ve mezarlarını hatırlayın!" diyor. Yaşları 3-9 arası değişiyor. Çok üzücü...
Paris teki meydanlar bu kadar değil. Daha neler var neler anlatmadığım, benim gezmediğim ve bilmediğim. Size en güzel önerim rotanızı çizerken özellikle meydanlarıda görmeniz, hatta azıcık da kaybolmanız. İnanın pişman olmayacaksınız. 

1 yorum: