Pin it

12 Mayıs 2014 Pazartesi

Kitap Böcüğü_Gölge ve Kemik (Grisha #1)


Yayınevi: Martı Yayınları

Onu yalnızca geçmişi... geleceği ise bir tek o kurtarabilir...

"Bekle!" diye sesimi yükselttim ama o çoktan arkasını dönmüştü. Kolunu tuttum, bizi izleyenlerden gelen şaşkınlık dolu seslere aldırış etmedim. "Bir yanlışlık olmalı. Ben... düşündüğünüz gibi..." Yavaşça bana dönüp kolunu tutan elime ters ters bakınca sustum. Elimi çektim ama öyle hemen geri adım atmayacaktım. "Ben düşündüğünüz kişi değilim," diye fısıldadım çaresizce.

Karanlıklar Efendisi biraz daha yakınıma geldi, sadece benim duyabileceğim bir sesle, "Kim olduğunu bildiğini hiç sanmıyorum!" dedi. 
 Ben aslında tam bir kitap böcüğümdür. Hani kocaman gözlükleri, elinde feneri ile yatakya gizli gizli kitap okuyan tipler vardır ya. Onlar gerçek millet biri de benim. Eskiden annemden gizli gizli kitap okurdum. annem beni öğretmenime şikayet ederdi bu kız çok okuyor, ders çalışmıyor diye. Bizim hocada siz belanızı mı istiyorsunuz demiş hatta aha aha aha :)

Sizinle artık okuduğum kitaplarıda paylaşmak istedim. Şu ara kitaplarımla ilgili yeni projelerim varken, kitap okumak ve kitap sahibi olmaktan ne kadar mutlu olduğumu bilmenizi istedim :) Yeni kitaplık yaptırıyorum. Sonra dünyanın tüm kitapları benim olacak hi ho haa hooo haaa :)

Gölge ve kemik son zamanlarda ilgi alanım olan fantastik kitaplar arasında en öne çıkanlardan oldu. Grisha 3'lüsünün ilk kitabı bizi yine fantastk bir dünyaya davet ediyor. Grisha adı verilen ve çeşitli doğa üstü güçlere sahip savaşçılara sahip olan Ravka krallığında geçiyor hikaye. Ravka diğer krallıklar ile sürekli bir savaş halinde ve bunu ortasında bulunan Karanlık Diyarı ile başetmeye çalışıyor. Kızımı Alina ise içinde barındırdığı bastırılmış yeni gücünü keşfetmeye ve düşmanlarla savaşmaya bir şekilde zorlanıyor. Ama acaba düşman aslında kim?

Kitabı iki günde bitirdim. Oldukça akıcı bir o kadarda kolay bir dile sahip aslında. Aslında konusu çok bilindik geliyor. Hatta kitabın adını bile çıkaracağım ama şu an ama yazarın diğer yazarlardan etkilendiği çok açık. Belki biraz Eragon belkide Elantris diyebilirim benzer kitaplar adına. Bunları okuyan ne demek isteyeceğini anlayacaktır. Ayrıca kitapta Rus esintileri ve isimleri var, çok ilgili çekti buda... Alina karakteri oldukça naif ve doğal bir şekilde anlatılmış. Büyüğü, olmayan ülkeleri ve saf aşkı sevenler bu kitaba bayılacaktır diye düşünüyorum. Daha iki kitap daha çıkacak ve ne yazıkki TR de bulunmuyor. ama beklemesi bile keyifli olacak sanırım.

Bu arada D&R de bu kitap 5 TL. ye düşmüş. Kaçırmayın alın derim. Almak isteyenler için şuraya bir tık.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder