Pin it

9 Mayıs 2014 Cuma

Gurme Turizm - Fafuly Cafe


Uzun zamandır lezzet durakları yazılarıma ara verdiğimi görerek hemen hatamı telafi etmek itedim. . Karadeniz'i sever misiniz? Karadeniz yemeklerini sever misiniz? O zaman burası tam size göre... İzmir de bir yayla çiçeği size aradığını o lezzetleri ayağınıza getiriyor. Hemde en lezzetlisini en güzelini.
Ben doğma büyüme hatta 7 cet öteden beri İzmir'liyim. Ama anne tarafımın Karadeniz'li olması beni hep mutlu etmiştir. Farklı bir kültür orası, farklı insanlar ve tabiki herşey boğaza geliyor ama farklı lezzetler...Bu mekan gerçekten Karadeniz'lilerin işlettiği bir yer. Tüm etler, malzemeler bizzat Karadeniz den geliyor. Dayanamadım sordum nasıl getirtiyorsunuz diye otobüse veriyorlarmış :) Kavurmalarda oradan geliyor. Gerçekten burada yediklerinizden farklı.

Özellikle mısır ekmeği içinde gerçekten mısır var öyle toz moz gibi değil. Dilerseniz kg.lık siparişi verebiliyorsunuz. Bence kesinlikle alınası...


Aşağıda gördüğünüz havuç tarator ve turşular her daim masanıza geliyor. Ama burada en önemli nokta tabiki Ayyıldız...


Gelelim Karadeniz'in en meşhur ve en lezzetli yemeğine Muhlama / Mıhlama ne derseniz deyin benim için lezzet denizi resmen. Özellikle bakır kapta ve tahta kaşık ile geliyor. Mısır ekmeğinizi bandıra bandıra yiyorsunuz. Sonra dibinde kalan peyniri tahta kaşıkla kazıya kazıya yiyorsunuz. Bol tereyağlı ve az tereyağlı versiyonlarını görebilirsiniz.Gelelim benim ikinci favorime bundan 5 tabak yesem doymam. Turşu kavurması, özellikle fasulye ile yapılanı. Genel olarak hep fasulye ile yapılırmış ama bence diğerleri ile de gideri var gibi görünüyor. Ama inanılmaz lezzetli ve bence şahane bir rakı mezesi olur bu. Aslında yapımı çok basit ben biraz uğraşayım dedim ama İzmir de fasulye turşusu bulmak biraz zor. Metro da gördüm oda anasının gözü fiyatlıydı. Efenim tarifi basit. Soğanı kavur, fasulyeleri kavur. Bitti...


Gelelim masanın sultanına bence kesinlikle herkes hayatında bir kere Sürmene pidesi yemeli. 4 farklı malzemeden oluşuyor. İstediğin yerden başlayabilirsiniz. Ortasındaki yumurta da altın vuruş resmen. Yumurta koydurmadan da yiyebilirsiniz korkma.

Tek spesiyal pide değil, hamsi tava, buğulama Karadeniz de şu yenir dediğin ne varsa menüde bulunuyor. En sonda sana Tatlı niyetine Laz böreği veriyor. Yüzünde musmutlu bir gülümseme ile çıkıyorsun restorandan :)


Yalnız burada söylemem gereken bazı şeyler var. Birincisi buraya neredeyse tokum, iki atıştırıp çıkacağım diye gelmemek gerekiyor. Porsiyonlar çok büyük ve canın değişik yemek istediğinden hemen doyuyorsun. Ayrıca narin mideler kaldıramaz, biraz ağır yemekler. Özellikle kavurmalar ağır geliyor azıcık mide yakıyor.

İkincisi de fiyatlar makul o konuda korkun olmasına ama gelmeden ara bir kardeş yerin var mı diye, açıkta da kalabilirsin. Sorumluluk kabul etmem!


Adres: Cevdet Bilsey Caddesi
Tel: (0232) 382 4362

1 yorum:

  1. Bu yazılanlar hiç okunulmadı sanılmasın , Güzel bir paylaşım olmuş.
    Teşekkürler .

    YanıtlaSil