Pin it

20 Ocak 2014 Pazartesi

Şarap ve Peynir nereden alınır?

Şarap içmeyi severim. Öyle şuursuzca değil, tadını ala ala, üzümünü anlamaya çalışarak. Kısacası öyle labmur lumbur mideme döktüğüm bir şey değil. Benim için bir zevk, her şarap içişim ise zaten bir ders gibi oluyor. Bu şarap şöyle, bunu diğerlerinden ayıran şu vs vs... Ayrıca hayattaki en çok özendiğim şey de  o filmlerde olurdu etrafı bağlar ile çevrili bir taş evde oturmak, kendi yaptığı, mahzenimde yıllandırdığım şaraplarımı içmek :) Kısacası bir "Fransız Öpücüğü" veya  "A Good Year" film sahnesi istiyorum hayatım da :)

Gelelim biz şaraplarımızı nereden alıyoruz konusuna. Malum yeni hükümetin bu konu ile ilgili düşüncelerine... Önceden alkol içilen bardaktan bile su içmeyen zekiler, günden güne insanları bu kültürden soğutmaya başladılar. Yanlış anlaşılmasın şuursuz alkol tüketimini, sokakta sarhoş gezenleri tasvip ediyor değilim. Ama bunları sağlamanın yolu yasaklar olmamalı. Toplum bilinci arttırmak ve cehaleti azaltmak ile işe başlamalısın. ancak yasakları çok seven ve cehaletten güç alan bir hükümetiz olduğundan bu kadar yapıcılığı beklemiyorum kendilerinden.

Biz genelde şaraplarımızı süpermarketlerden alıyoruz.Özellikle Kipa bu konuda geniş çeşitliliğe sahip. Ancak genelde yerel şaraplara veya daha popüler şaraplara sahipler. Yeni ve farklı ürünler getirmiyorlar.

Yeni denemeler ve özellikle çeşitlilik istiyorsanız, size Metro Marketlerini öneriyorum. Ben genelde Çiğli deki Metro'ya gidiyorum ama duyduğuma göre Gaziemir Metro çok daha iyiymiş bu konuda. Burası bitsin oralara da gideceğim. 

Bölüm bölüm ayırmışlar, beyaz, blush/rose, kırmızı... Ayrıca orta bölümde nispeten daha kaliteli şaraplara ve sağda solda fıçıların üzerine konulmuş özel indirimli şaraplara rastlayabilirsiniz. Bu fıçı üstündekileri yabana atmayın. Aralarında gerçekten güzel sürprizler oluyor.


Birkaç ürünün resimlerini çektim. Corvus şaraplarını burada görmek özellikle şaşırtıcıydı. Bizde aşağıdakilerde var daha deneyemedik. Onları da paylaşacağım. Fiyatları Bozcada'dakinden tabi ki daha pahalı. Ayrıca çok aramama rağmen şuradaki  Karga Blush'ı bulamadım. Halbuki olsa süper olurdu. Duy beni Metro!!


Yazgan'ın bu şişelerine bayıldım. Sanki özel konularda hazırlanmış test kitaplarına benziyor :) Geometri ( Kırmızı) - Açılar (Merlot). Cabernet Sauvignon'u aldım. Onu da anlatacağım.


Benim favorim :)


Şarap konusundaki diğer bir kaynağımız ise duty free oluyor. Her seyahatte veya seyahat edenlere rastladığımızda 5 ila 10 arası değişen şarap alıyoruz veya alıyorduk. Malum onların limiti de değişti. 2 şişe (2lt aslında) şarap veya 1 lt ağır içki alıyorsunuz. Neler alabileceğinizi görmek için şuraya bakabilirsiniz.

Gittiğiniz ülkedeki şaraplar güzel ise ve bavul limitinize güveniyorsanız oralardan da faydalanabilirsiniz. Bu konuyu hafife almamanızı tavsiye ederim. Çünkü getirebileceklerinize şaşarsınız. Doldurun çantaya, güzelce kazaklarınıza sarın. Hiçbir şey olmuyor. Hani bunu diyorumda bavul ticareti de yapın demiyorum yani. Abartmayın o kadar da :)

Eğer bir Almaya'ya gidiyorsanız, Riesling üzümünü doldurun çantaya. Burada bulmak neredeyse imkansız. Pinot Grigio Metro'larda bulunuyor. Pinot Noir gene kasarsanız çıkar ama Riesling imkansız :( Ve tahmin edin kimin en sevdiği üzüm :( Elimde bir Riesling'i kötü günler için saklıyorum. Onları da göstereceğim.

Güzel şarabın yanında ne yenir? Tabi ki güzel bir peynir. Bu konuda da şarküteri ve gene Metro'ya güveniyorum. Eski evin yanında vardı bir tane. Adam da çok meraklıydı peynir ve şarab'a oradan baya güzel denemeler yaptık. Maalesef şu an en yakın nokta Metro. Dünya peynirleri ve tabiki  yerel peynirler bulabilirsiniz.Hep dünya peynirleri yiyecek değiliz ya şarap yanında. Alın yurdum peynirlerine güzel bir örnek. Tahsildaroğlu ezine kaşar, tuzlu ve kaliteli bir peynir. Bence kesinlikle şarap yanında güzel eşlik eder. Kırmızı yanında tavsiye ederim, beyaz için ağır kalabilir. Ama deneyin siz karar verin. Tek kötü tarafı kenarlarında küf tadını alabiliyorsunuz. Bu iyi mi kötü mü bilmiyorum, ama ben çok hoşlanmadım.


Bir gün kendimi  o üzüm bağları ile çevrili taş çiftlik evinde hayal ediyorum. Masada kendi yaptığım şarabım, peynirim ve odun fırınında pişen el emeği ekmeğim olacak. Bahçemde köpeğim yanımda kocam olacak ve şarabımı üzümlerime kaldıracağım (çocuklar yüksek ihtimal evlenmiş olur) :) Hayal etmesi bile insanın ömrünü uzatıyor :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder