Pin it

6 Ocak 2014 Pazartesi

Gurme Turizm - Midyeli

Size bence gelmiş geçmiş en başarılı konsepte sahip bir yerden bahsedeceğim. Hepimizin pis şeyleri sevdiği malum. Sağlıklı yaşıyorum oh la la! modunda sıkıcı tiplerden değilseniz bknz Ebru Şallı... Buraya b-a-y-ı-l-a-c-a-k-s-ı-n-ı-z!. Bu kadar söylüyorum.Öyle bir yer düşünün ki orada sadece midye olsun, bir sürü enfes bira olsun. Bir rüya gerçek oldu :) Uzun zamandır canım midye tava istiyordu. Burayı da yeni duymuştum. Yılbaşı gecesi önünden geçerken hadi küçük bir şey atıştıralım diye içeri girdik. Tabiki hiçbir şey atıştırmak ile kalmadı. Bildiğiniz yumulduk ya....


Menü de sadece midye ve midye ile yapılan yemekler bulunuyor. Biz az yiyeceğimiz için hepsini deneyemedik. Sempatik garsonumuz Dolpin bey'in önerileri ile doğru yolu bulduğumuzu söyleyebilirim.


Önce fıstık ve üzümlü special midyeden lüplettik.


Gelelim göz bebeğimize, sahanda karidesli midye. Yok böyle bir lezzet. Kesinlikle deneyin. Hatta hiçbirini yemeyin ama bundan iki tane falan yiyin. Tereyağı ile kavrulmuş karidesler iyice suyunu salmış, buna midye eklenmiş.  Zaten üstünde en sevdiğimiz şey kaşar... Olmuş size ekmek bandırmalık bir karışım. Taze ekmekleri bandıra bandıra yedik. Ama öyle çatala batırıp değil bildiğin elle daldık. Şu an bile ağzımın suyu aktı :)


Midye tava fena değildi. Gene bir çok yere göre çok güzel yapmışlar ama hamuru bol gelmiş. Bunun yerine tencere yemeklerinden birini alabilirsiniz. Ama bira ilede iyi gittiğinden gene bu da hemen tabaktan kayboldu. 

Diğer bir önemli konu ise tarator sosu. Gerçekten hakkını vererek bir tarator sosu yapmışlar.  Normalde yoğurdun içine azıcık ekmek koyup saçma sapan bir şeyi önümüze getiriler ancak burdaki de oldukça güzel kıvamlıydı.


Tabi ki de bira dünyayı değiştirecek. Alt tarafı bira diyip geçmemek lazım. Dünya da başlı başına önemli bir kültüre sahip. İngiltere'ye Almanya'ya gitseniz şarap içmeyeceksiniz herhalde değil mi yani?


Efes Dark dan sonraki favorim kesinlikle Leffe Blonde dir. Gerçekten çok iyi bir Belçika birası. Aroması oldukça güçlü. Ben bira da ağır ama hafif şekerli tadları seviyorum. Örneğin Guiness bana göre değil. Ağır ama acımtırak bira olduğundan kaldıramıyorum. 


Amstel de iyidir :)


Mekan ile ilgili söyleyeceğim tek olumsuz özellik ise dekorasyon oldu. OK tamam konsepte uyulmuş. Midye siyahtır ona kırmızı uygundur falan filan amaaa... Konsept yapılan bir yerde özellikle Türkiye'de bir ilkseniz bence bu konuya daha özen göstermeniz gerekiyor.

Örneğin raflara ve üzerindeki objeleri sevdim. Ama siyah ve kırmızı parlak masa sandalyeler biraz basit demeyim ama özensiz göstermiş. Midye Belçika'nın meşhur yemeklerinden... Örneğin Belçika konsepti yapılsa. Şu tablolar yerine Brudge resimleri konulsa buraya brandalı bir kafe havası verilse... Masalar bildiğiniz tahta masa olsa. Sifonlu biralar çok olsa örneğin... İnsanlar midyeden çok belki konsepti beğenip gelecekler. Burada insan daha fazla oturmak istemeyeceklerdir. Mekandan değil psikolojik olarak renklerin etkisi malum. Kırmızı acıktırıyor ama siyah kasvet veriyor. Artı parlak sandalyeler ise ruh sıkıyor. Yemek yiyip hemen gidilmeli bir havası var. Daha sıcak bir ortam ile uzun süre içilip midye yenilebilecek bir ortam yaratabilirlerdi.

Yeni olduklarını ve belkide ileride biraz daha tutulunca bu şekilde bir değişiklik yaparlar. En azından bu benim fikrim. Daha uzun süreli bir mekan olmasını umarak bu güzel yer ile ilgili konuştuğum yeter diyorum :)

Herkesi sahanda karidesi yemeğe davet ediyorum.Adres: İrfan Boyuer 1444 sok. no:4/A Alsancak
Tarif: Altın Kapı dönercisinin sokağının sonu
Telefon: +90 232  422 22 26

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder