Pin it

9 Ocak 2014 Perşembe

Çeyiz hazırlığı esnasında dikkat edilmesi gereken 7 şey!Ben çok kısa bir sürede evlendim. Derdimiz neydi tam bilmiyorum ama insanın evlenmekle ilgili gözü dönünce bir an önce olsun bitsin istiyor. Alelacele nişan-gelinlik vs derken... En büyük derdin çeyiz olduğunu fark ettim. 
Bu esnada şu hususlara dikkat etmenizi en içtenlikle önermekteyim. Yoksa benim gibi istemediğiniz bir sürü şeyle aynı evde yaşamak zorunda kalırsınız.

1.Annenizle çeyiz alışverişine gitmeyin!

Gidecekseniz de yanınıza bir koli bandı alın ki bant la ağzını kapatabilesiniz. Yani gerçekten yok böyle bir işkence. Sabahta akşama kadar çalışıyorsun akşamları alışveriş, haftasonu alışveriş. O evin eksiği bir türlü bitmiyor. Annem önceden bir tur atıyordu. Ben akşam gidip iyi bu olsun, eh iyi bari... fln şeklindeyim. Zaman yok bir yandanda ee laf olur her şeyi alalım diye bir psikolojik baskı. Likör takımları alınmalı mı alınmamalı mı diye 1 saat kavga ettiğimizi biliyorum.

Evin %90'nı benim zevkime göre alınmadı. Kalan %10'nu da annemle bin bir türlü kavga sonucu aldık. Annem bir türlü evlenecek kızının kendi zevki olacağını düşünemedi zaten. Beğendiğim bir şeyi çocuk ruhlu kızım şeklinde değerlendirip, aman bunu ne yapacaksın. Buna para verilir mi diye resmen beynimi yedi. Kaç kere paketleri mağazanın ortasına atıp dışarı çıktığımı bilirim. Annemle, "kim evleniyor ya, kim kullanacak bunları" diye kavga ettiğimin sayısını unuttum.

Dolayısı ile sürekli seyahat etmem ve mesailere doyamamamın nedeni ile evim kendi evimden çok annemin evi gibi oldu...Annenizin size desteği her zaman iyidir ama sizin zevkinizi bilmedikten ve anlamadıktan sonra çok işe yaramıyor.

2. Kocanız eski evinden eşya getirmeyin.

İlla getircem diyorsanız, mutlaka o uyurken eşyalarını didik didik karıştırın. Beğenmediklerinizi direk kutulayıp bilimum yerlere gönderin. Yoksa direk Matrix deki Neo gibi kutunun önüne atıyor kendini. 

3. Erkeklerin çeyizi olmaması gerektiğini müstakbel eşinize anlatın. 
Kayınvalidem bir kız çocuğu kadar çeyiz hazırlamıştı.  Zaten kız anneleri bir buhran geçiriyor düğün esnasında. Erkek annelerinin de bu buhrana kapılmaması gerektiğini uygun bir dille anlatın. Yoksa milyon tane havlu ve çarşaf ile baş etmeniz gerekiyor. Benim, evden atmadan önce yaklaşık 8 tane pike vardı. 5 battaniye, 11 tane çarşaf takımı ve zirilyon tane yemenniyi saymıyorum bile. Kısacası erkeklerin çeyizine ihtiyacımız yok.

4.Annenize kendine aldığı ama kullanmadığı şeyleri size vermemesi gerektiğini anlatın.

Siz eskici dükkanı değilsiniz. Zamanında "aaa bunun yeri iyi canım" diye alınıp sandıkta yıllanmaya bırakılmış kumaş parçalarını, havluları veya "kıyamadım kullanmaya sana ayırdım" denen çelik tencere setlerini kullanmak zorunda değilsiniz. Bu konuda kararlı olun, karşıdan gelen böğürme, pöskürme, ağlama krizlerine karşı kulaklığınızı takın ve müzik dinleyin.

5. Pasiflora-antidepresan ne bulursanız yutun gitsin!

Bence sadece çeyiz için değil tüm süreçte yapılması gereken bir şey. Zira insanın psikolojisi bu kadar baskıya dayanamıyor. 

6. Her şeyi aynı anda almak zorunda değilsiniz.

Çeyiz alışverişlerde her şeyin alınıp bitmesi gerekiyor, aman koş koş gibi bir düşünce var. Pardon ama sarımsak soyucu olmadanda insan evlenebiliyor. Evlendikten sonra ayağınızı da kesmiyorlar, kendiniz eksiklerinizi de sonra alabilirsiniz.

7. Beğenmediklerinizi verin gitsin.

Bu belki çeyizde değil, evi yerleştirirken yapılması gereken bir şey. Ama bu bilinç ile hareket ederseniz daha mutlu olursunuz. O ev sizin, siz ve eşiniz yaşayacak. Annenizin aldığı allı güllü havluya sarılmak zorunda değilsiniz. Nereye baksanız başkalarını zevkini görmek zorunda değilsiniz. Malınız da kıymetli olmasın canım aaa... İhtiyacı olanlara verin gitsin. Biz nankörlük yapıyoruz, senelerce yatak altı bekleyen eşyalarla. Ama bunları bulamadığı için evlenemeyen insanlar var. Belediyelerin gelip eşyaları alma hizmetleri var. Kızılay'ın bağış kutuları var. Eşinize dostunuza haber salın. En kötü gidin muhtarınıza verin. Onlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyorlar.

Yani özetlemek istersek, ben yukarıdakileri yapamadım. Benim evimde şu an 3 insanın zevklerine göre eşyalar var. Ben kendime yer bulamıyorum evde. Zorla bir şeyleri verip kendi zevkime göre alma çabalarım var. Ama bin bir türlü işkenceye maruz kalıyorum bu süreçte. Ben ettim siz etmeyin yavrularım. Bu ablanıza kulak verin.

Ama her şeyin ötesinde bu işleri boş verin sevdiceğinize odaklanın. Çünkü evlilik güzel be ya!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder