Pin it

15 Ocak 2014 Çarşamba

Bruschetta al Pomodoro - Bir İtalyan Klasiği


İtalya'nın en meşhur appetizer'i bruschetta'yı gururla sunarım. Baksanız çok sabit ama tadı insan da farklı anılar, lezzetler uyandırıyor.

Bruschetta'nın geçmişi oldukça eskilere dayanıyor. Kimi der 1900 lerde popüler oldu, kimisi antik Roma döneminde hatta daha eskilerde Etrüksler zamanında bile yenildiği düşünülmektedir. Eskiden iyi kalite zeytinyağını denemek için kızarmış ekmeğin üzerine sürerlermiş. Bu Toscana bölgesindeki zeytinyağcılarda hala geçerli olan bir durum.

Bruschetta bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterir.  Toscana da daha yağlı yersiniz, Napoli de güzelim Napoli domateslisi favoridir. Kızartmak anlamındaki "brusciare" fiilinden türemiş.

Ben şimdi size güzel bir bruschetta al pomodoro tarifi vereceğim. Malzemelerin doğal ve doğala yakın olması çok önemli. Gerçek İtalyan'lar için marketten alınmış zeytinyağı ve bildiğin Tuz gölü tuzu ile yemek yaptığını düşünsenize... Kabus resmen...

Gerekli malzemeler;
  • İyi çeşit tercihen tuzlu bir ekmek
  • Mis kokulu domatesler
  • İri diş sarımsaklar
  • Taze fesleğen ( kurusu da makbul)
  • İyi kalite zeytin yağı
  • Deniz tuzu
Tarifin en önemli kısmı ise yemek hazırlarken sizi motive edecek bir ev şarabı. Kadeh demedim dikkat edin.  İtalyan köylerinde film ve dizilerine bakarsanız onların koca koca kadehlerde şarap içtiğini görürsünüz. İtalyanlar için bardak sadece bir araç, asıl amaç o güzelim şaraplar içmek. Hakkatende koca kadehi elinizde tutmaktansa böyle küçük kadeh veya su bardaklarında yada kulplu bardaklarda içmek çok zevkliydi :) İtalyan şarapları bundan sonra bu şekilde içilecek bu böyle biline :)


Motivasyonumuzu aldıktan sonra gelelim domateslere. dikkat ederseniz tarife adet belirtmedim. İstediğiniz kadar harç yapabilirsiniz. Kaç kişilik yapmak ve elinizdeki ekmeğin büyüklüğüne göre kendinizde ekleyebilirsiniz.

Kabuklarını soyduğunuz domatesleri küçük küçük doğrayın.


Doğranmış domatesleri bir kaba koyun ve üzerine iyi kalite zeytinyağınızı koyun. Ben pek acı sevmem ama aroması hoşuma gider. Bu nedenle evde mutlaka içine sarımsak veya kırmızı biber konulmuş zeytinyağlarım olur. O acılık gerçekten yapa çok güzel bir aroma verir. Herkese bunu tavsiye ederim.

Ben Karaburun'luyum. dolayısı ile zeytinyağı benden sorulur. Her sene kendimize ve çevremizdekilere yetecek kadar zeytinyağını kendi köyümüzdeki taş değirmende hazırlarız. Bu nedenle her zaman zeytinyağım boldur ve başka yağ sokmam eve... (Ayçiçek mi o ne?) Bu nedenle iyi kalite zeytinyağı bulmak benim için zor değil :)


Sarımsakların kabuklarını soyup rendeleyin. Bir tanesi mutlaka diş olarak kalsın.


Domateslere ekleyin.


Fesleğenleri doğrayıp karışımın içine atın. Fesleğen mevsimi olmadığından ben daha önce kendi yetiştirdiğim fesleğenleri kurutmuştum, ondan bolca ekledim. Tuzunu biberini ve diğer istediğiniz baharatları da ekleyebilirsiniz. Kekik mesela...


Kalınca dilimlediğiniz köy ekmeklerinizi kızartın. 

Kızarmış ekmeklere  sarımsakları resimdeki gibi sürterek aromasını yedirin. Normalde bu aşamadan zeytinyağı dökülür ama ben domates'in suyundan üzerinde dökeceğimden çok da yumuşamasını istemedim. Dilimleri bu nedenle kalın keserseniz daha iyi olur.

 Domates karışımını ekmeklerin üzerine koyun.


Apeziter'iniz hazırdır efenim. Dilerseniz benim gibi yanında Cabernet Sauvignon ev şarabınızı alıp, yanında şarabın yanında güzel gidecek peynir ve turşu ile televizyon karşısına yerleşebilirsiniz.

Şu ara çok İtalyan modumdayım. İtalya ile ilgili bir dizi izliyorum burada da paylaşacağım. Ondan sonra damarlarımda İtalya ateşi ile yanıp tutuşuyorum :) Bundan sonra İtalyan yemeklerine ağırlık vereceğim bakalım ne kadar sürecek bu fantezi hep beraber göreceğiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder