Pin it

4 Kasım 2013 Pazartesi

Viyana

Bu ayki gezilecek ülke konumuz Viyana... Avusturya'nın başkenti... tüm dünyaya gelin vermiş olan :) dünyanın en eski, en güçlü (malesef ordu olarak diyemeyeceğim) Habsburg hanedanının başkentidir.

Tarih ile ilgi okuduğum her şeyde malesef bu hanedanın çok tırsak bir yapısı olduğunu farkettim. Sürekli bir eziklik, birileri tarafından işgale yada birileri ile akrabalık kurarak buralara kadar gelebilmişler. Ancak bilmediğim çok şey var. Bu kadar köklü bir hanedanlık kolay sürdürülmemiştir elbette. Ama sanki hep birilerinin yardımları ile veya böye sinerek bu günleri sağlamışlar gibi bir hissiyat var bende.


Neyse tarih uzmanı değilim ben size şehirini anlatayım :) Bayağı detaylı bir gezi programı anlatacağım. Her yerin adını vermektense bol resimli görselleri tercih ediyorum. 

Aziz Stephan kilisesi Viyana'nın merkezinde 1365 yılında inşaa edilmiş çok am çok eski bir kathedralidir. Şehrin neredeyse her yerinden görülebilmesi de kutup yıldızı yerine koyup yönünüzü bulabilirsiniz. Şehirde alışveriş, restoran namına ne var ise hep buranın etrafına konuçlanmıştır. Eğer çok kısa bi zamanınız var ise bile burada takılarak Viyana'nın hepsini görmüş kadar olursunuz.


Gördüğünüz gibi çocuk her yerde çocuk. Aynı anda atlayarak resim çekiliyorlar. Ama konumuz bu değil burada en önemli konu arkada gördüğünüz elinde bayrak tutan Aziz'in türk akıncısını ayaklarının altına almasıdır. Evet Aziz biz Türk'leri böyle yeneriz işte diye güya ayaklarının altına almışlar. Kimse bu amcaya sizi acıyıp biz kuşatmayı kaldırdık dememiş sanırım.Karlsplatz Viyana'nın en büyük meydanlarından biridir. Türkçe olarak Charles meydanı anlamında da çevirebilirsiniz. Burada aynı zamanda metro istasyonuda bulunuyor. Karlsplatz tren istasyonuda mutlaka görülmelidir. Oldukça eski ve gösterişli. 

Sütünların üzerinde Ortaçağ da veba salgının etkileri anlatıyor. Baya çekmiş bu Avrupa bu vebadan her yerde bununla ilgili birşeyler görebilirsiniz.


Modern sanatın beşiği Viyana :p... Ne olduğunu anlamasamda güzel birşeylere benziyor.


Goethe Alman dilinin kurucusu mu diyeyim ne deyim artık herkes biliyor. Güvercinlerde yakından tanır. 

Gelelim müzelere... Viyanada çok güzel müzeler bulunuyor. En önemlileri ise Maria Theresa platz da bulunan "Doğa Tarihi Müzesi" ve tam karşısındaki "Sanat Tarihi Müzesi". Biz sanat tarihi müzesine gittik.  Onunla ilgili detyalı bilgiyi sonraki postlarda vereceğim.


Buda haşmetli Kraliçe Maria Theresa... 16 çocuğu olup tüm dünyaya gelin vermiş :) Avrupa'nın annesi de diyebiliriz. Marie Antoinette'inde annesi oluyor kendileri...


Bunu görmek beni inanılmaz mutlu etmişti. Konuşmacılarında yabancı olması ayrıca dikkat çekici... Bu günleri özleyecek miyiz?


Anna Frank'ın müzeside vardı, ancak ben gitmedim.


Viyana parlamentosunun görkemli girişi ile hemen karşınızda. Biz içeri girmedik ancak methini duyduk.


Burası küçük bir kilise. Dışarıdan baktığınızda çok birşeye benzemesede inanılmaz gösterişli bir iç dizaynı var. Leonardo'nun Son Akşam yemeği tablosu kilisenin bir iç duvarını tamamen kaplıyor. İçeride ayin varken bizde girdik. Dışarıdan bu sönük haline bakmayın mutlaka içine girin.


Şunun ne anlama geldiğini inanın bilmiyorum. Biri bana söylesin.Viyana'da binicilik özel bir alan. Viyana-İspanyol binicilik okulunda 400 yıllık bir gelenek sürdürülüyor. Özel tavimlerinde etkilinliklerde mevcut. Gittiğinizde denk gelirseniz mutlaka izleyin. Ayrıca sabah egzersizlerinide izleyebilirsiniz.Elimden gelse hepsini kapıp götürecektim.

Gelelim ne yenir köşesine...


Sacher torte Avusturya'nın meşhur tatlısı. Yemeden dönmeyin gibi bir durumu var. Yoksa çok ayıplanırsınız. Sizi resmen çikolataya doyuran birşey. Bana öyle aman aman birşey gelmedi ama yenecekse yenecek işte. Oldukça lüks olan Hotel Sacher'in kafesinde yedik. Viyana da publar gerçekten çok güzel. Biz bir kasım ayında gezmiştik. Tesadüflerden korkmayın sokuverin her yere kafanızı, emin olun pişman olmayacaksınız. Burası nresi bilemiyorum bile. Bir pasajdan içeri girdik ve burası ile karşılaştık.


Domuz şnitzel yemeden olmaz :) Devasalığını görüyorsunuz değil mi?


Çok tok olduğumuz ama yemek yemekten duramadığımızda bir İtalyan restoranında bu muhteşem pizzayı lüplettik.


Viyana ile ilgili anlatacağım çok şeyler var!!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder