Pin it

4 Ekim 2013 Cuma

Bir kek kurtuluş hikayesi

Herkes bilir. Mutfakta bazen iyi günler vardır, bazen de kötü günler. Bazen yaptığınız herşey acemi şansı ile şahane olur. Bazen yumurta bile kıramazsınız. Bende bir Emine Bedel olmadığımdan yaptığım yemeklerde falso sonuçların çıktığı malesef çok oluyor.

Aslında bu işte hala şaşkınım böyle bişi nasıl oldu diye. Carte d'or'un limonlu kek hazır kek karışımını alıp acele bir kek yapmak istemiştim. Tarifin üzerinde kelepçeli kalıp kullanın diyordu. Bende de öyle kalıp yok. Aman canım  ne olacak diyip gittim silikon kek kalıbımı kullandım.

Kullanmaz olaydım. Gördüğünüz gibi caaanım kekin üzeri kalıba yapıştı. Banada ben bunu nasıl kurtaracam yav diye debelenmek düştü. 


Kek de sünger gibi o kadar güzel ki. Böyle tipsiz bırakmaya gönlüm el vermedi. Keki kayınvalidemler annnemlere gidecekti. Ona istinaden yapmıştım. Bu şekilde sünepe bir halde götüremezdim. 


Hemen gittim bir meyveli sos aldım. Yaptıktan sonra bu çok kapatıcı gelmedi. Birde de gittim, vanilyalı pasta kreması aldım. Onuda başka bir hazırladım.


Keki ortadan kestim, araya kalınca kat krema sürdüm.


Üst katınada kalan kremayı boca ettim. Süs olsun diyekalıpta kalan kek parçalarını un ufak ettim. Üstüne serptim.


En üste de şekil oslun diye meyve sosunu döktüm. Şu an keşke meyve sosunu önce kırıntıları sonra koysaydım diyorum.


Bütün bu çabalarım tabiki keki kurtaramadı :) Baktım bu hala tipsiz. Annemlere götürmekten vazgeçtim. İş yerine götürdüm napayım. Orası yokluk mekanı herşey yenir zaten.

İyiki de götürmüşüm kek harbiden çok lezzetli olmuştu. 

Sizin bu şekilde kurtuluş önerileriniz var mı?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder