Pin it

30 Temmuz 2013 Salı

Napoli

İtalyan ruhunu en iyi yansıtan pizza'nın mucidi Napoli ile İtalya yazılarıma son veriyorum. Sabah 6 da geldiğimiz Napoli de ilk etapta kargalar bokunu yemeden ne yapacağız sendromuna düştük. Zar zor bir park yeri bularak arabamızı parkettik. İlk etapta küçük bir şehir turu yaptık. Ünlü Castel Nuova'yı zaten sahilde direk göreceksiniz. Ama ara sokaklarında takılmak çok daha eğlenceli Napoli'nin... 
Fala inanma falsızda kalma, ben şahsen bunları görünce gözüm döndü. Bu kadar çeşidi olduğunu bilmiyordum.


Napoli'nin ünlü pastanesini denemek istedik. Özelliklede ismi Scaturchio olunca da Türklerle alakası var mı diye merak ettik. 1905 yılından beri Napoli de yer alıyor bu pastane.  Ancak biz hiç beğenmedik. Orijinal veya beni benden alan lezzetli birşey de yoktu. Oldukçada pahalı bir yer olduğundan önünden geçin ama içeri girmeyin. 

Daha önce hepimiz bir şekilde Napoli'de bulunduğumuzdan burada kalmayı çok tercih etmedik. Açıkcası kalmama sebebimizde benim Napoli'ye karşı olan ön yargım. OK seviyorum güzel ama Napoli tehlikeleri ile nam salmış bir şehir. Soygunu, hırsızlığı vs... gibi internette aratsanız tonla yazı çıkar karşınıza, daha öncede bir kaç kere gezerken tekinsiz bir hava vermişti. Son gezimizide tabiki bu direncimi yendim ama hala ürküyorum birazcık. 

Napoli de bizim için en önemli yer açıkcası Napoli Arkeoloji Müzesi oldu. Çünkü Pompei den çıkan tüm eserler burada saklanıyor. Oldukça geniş bir koleksiyona sahip. Yanlız gitmeden o gün hangi salonlarının açık olduğunu göremiyorsunuz. Çok ilgimizi çeken birkaç sergi vardı ama sağolsun kapatmışlar.


Benim gördüğüm en büyük antik Roma heykel koleksiyona sahip müzelerden biri...

Şu testiyi mutlaka görmelisiniz. Camın çok nadir bulunduğu zamanlarda mavi camdan bir testi ve üzerine  sedef ile oymalar yapılmış. 


Bunu gece görsem korkarım.


Bu Napoli de keşfedilmiş zengin bir ailenin villasındankeşfedilmiş. Evden çıkan heykellerin haddi hesabı yok. Her yer sporcu, hayvan ve ünlü insanların büstleri ile kaplı. Özellikle aşağıda görebileceğiniz bu heykel koşmaya hazırlanan bir atlete ait. 
Pompei den çıkan eserlerin içinde en çok hoşuma giden bu mozik. Neden diyeceksiniz. Bu mozaik'i Roma dizinin fragmanında kullanıyorlar. Orada da çok ilgimi çekmişti. Çünkü ölümü çağrıştıran, alışılmışın dışında bir hali vardı. Bunun gerçekten var olduğunu görünce ve birden karşıma çıkınca yaşadığım şoku tahmin edersiniz, gerçek olmasını beklemiyordum. 


Pompeii galerisi ile ilgili eklemek istediğim birşey daha var. Özellikle erotik nesneler diye bir salon var. İçeride resim çekmek yasak. Pompei'nin sapkın alışkanlıklar nedeni ile Tanrı tarafından cezalandırıldığına inanıldığından sanırım bunu özel olarak ayrı bir alana almışlar. Genelevi ile meşhur olduğundan zaten bu tarz nesnelerinde çıkabileceğini öngörebiliyorsunuz. Ben resim çekemedim ama size orada bulunan nesnelerin en meşhurunu göstermek isterim. 

Yarı keçi yarı insan tanrı Pan, bir keçiye... Neyse, bu ve buna benzer bir çok nesne bulabilirsiniz. Pompeii'liler daha doğrusu eski Roma zevke ve eğlenceye düşkün milletmiş. Yatarak daha çok yemeyi sağlamak için yatar koltukları icaat eden, hamamlardan çıkmayan, kuş tüyü ile kendini kusturtarak daha fazla yemek yemeyi sağlayan bir memleketten bahsediyoruz...

Sanırım ben yanlış zamanda yaşıyorum :)


Napoli de yapılabilecek diğer şeylerde Galeri Umberto da gezebilir, Castel Nuova'nın önünde resim çektirebilirsiniz. Ara sokaklarında kaybolun ve şöyle esaslı bir pizzeria da pizza yiyin...

Benim İtalya turum burada son buldu. Napoli den erken çıkıp Roma'ya geri döndük. Son bir sarhoş Roma gecesi sonrası İtalya'ya elveda dedim. Bir daha ne zaman giderim, gidebilir miyim bilmiyorum. Hayatımın bir dönemini geçirmek istediğim ve planlar kurduğum bir ülke İtalya, bu nedenle çok büyük zevk alarak bu geziyi yaptım, umarım sizlere de ne kadar keyif aldığımı anlatabilmişimdir. 

Son olarak müziği ve jeneriği ile beni benden alan Roma dizisinin fragmanını izleminizi tavsiye ediyorum. Bakalım benim kuru kafayı farkedecek misiniz? :)


Arrivederci Italia, ci vediamo...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder