Pin it

17 Temmuz 2013 Çarşamba

Etna Yanardağı

Sicilya'ya gitmişken Etna yanardağına gitmemek olmazdı. Bizim asıl amacımız kuzeye geçerken şöyleee bir yanından geçmekti ancak birden kendimizi dağa çıkarken bulduk. Şu an düşünüyorum da iyikide gitmişiz. Hayatınızın hangi anında bir yanardağa çıkabilirsiniz ki, hemde en aktif olanından?

Çocukluğum Etna yanardığının patlama hikayeleri ile geçti diyebilirim. Ortaokulda hocalarımıza sırf yabancı dil pratiği olsun diye günlük haberleri anlatırdık. Herkes kalkmak için can atardı. Ben biraz çekingendim. Hoca zorla bir gün yarın sen kalkacaksın dediğinde, Etna yanardağı hikayesini patlatmıştım :) O günden beri de unutmam :)

Yanardağ'a tırmanmak için Catania'dan Etna kasabasına dorğu yol alıyoruz. Zaten kaçırmanız mümkün değil sürekli Etna yazan tabelalar var.

Giderken arabada en büyük tartışmamız şu gördüğünüz resimdeki bulutların gerçekten bulut mu yoksa duman mı olduğu idi. Sonuçta ben kazandım. Onlar duman!!!!
Yanardağa tırmandığınız hediyelik eşyaların bulunduğu bir alan yer alıyor. Buradan volkanik taşlardan yapılan hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Biz hayli enteresan şeyler bulduk.


Etna yanardığına çıkmak için iki adım var. Birinci adımda 2500'ye çıkıyorsunuz teleferik ile. Burada bir kafe var. Kafede gene hediyelik eşya alıp sonrasında zirveye jeep'ler ile çıkabiliyorsunuz. İkinci zirve 2920 metre yüksekte ve aktif olan kraterlere çok yakın.

Biletler girişte seçiliyor. İlk etapta nereye kadar çıkacağınıza karar vermeniz lazım. Bu iki çıkış, kişi başı 60 eur civarında tutıyor. Bakınca çok fazla geliyor ancak gelmişken deneyelim dedik. 


İlk önce teleferik ile 2500 metre'ye çıkıyoruz. Aşağıdaki hediyelik eşya alanını görebilirsiniz. 


Çıkarken ve dağın etrafında gördüğünüz bu siyah zeminin hepsi volkanik kül ve lavlar.


Canlının hala yaşamayadığı toprakları görüyorsunuz. Tek bir bitki yok ortalıkta...


Bazı deliler 2500 ve 2920 m yüksekliklere yürüyerek çıkıyorlar.Evet onlar hala duman!!!Zirveye çıkarken kullandığımız jeep tarzı araçlar bunlar. Yaklaşık 15 kişilik araçlar gerçekten çok güçlü.2920 m yükselikte rehberler eşliğinde çeşitli tepeleri geziyorsunuz. Yakından hala dumanı çıkan kraterleri gezebiliyorsunuz. Rehberler İngilizce-İtalyanca-Fransızca olmak üzere 3 dilde size patlamaları ve kraterleri anlatıyor.Bu aşağıdaki bir krater çıkan dumanları çok yakından görebilirsiniz.Tepelerde gezerken bizim farkettiğimiz bir durum var. 2920 metre yüksekliktesiniz, normalde donmanız lazım. Bense omuzlarıma çok hafif bir şal aldım. Bir ara sıcak bile bastı. Bunu  nedeni yürüdüğünüz yerden gelen ısı...

Yürürken volkanik taşları biraz eşeleyerek küçük bir çukur açın ve elinizi yaklaştırın. Elinizi tutmayacak kadar sıcak olduğunu farkedeceksiniz. Aktif bir volkan olduğu için dağın içindeki magma  ısısı yukarıya yükseliyor. Bu nedenle dağdan bir esinti geldiğinde donuyor, esinti kesildiğinde terliyorsunuz. 
Bir patlama esnasında aşağıdaki yer lavlar altında kalmış.  2002 yılındaki krater patlamasına resimde görülen baş rehber adını vermişler... 


Evden geriye kalanlar...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder