Pin it

11 Temmuz 2013 Perşembe

Catania

Scalea'dan sabah erkenden yola koyulduk. Amacımız Sicilya'ya geçmek. Çizmenin kenarından ilerlemeye devam ediyoruz.

Reggio Calabria'da kuzeyinde bulunan Villa San Giovanni den, Sicilya'nın Messina şehrina arabalı vapurlar kalkıyor. İlk etapta bu vapura yetişmek için Villa San Giovanni sokaklarına az buçuk kaybolduk. En son eller kollar havada İtalyanca yaptığımız heyecanlı yol sormalar sonucunda vapura binmeyi başardık. 1- 1.30 saatlik yolculuğun sonund artık Cosa Nostra'nın anavatanındayız. Kalmak üzere Sicilya'nın ikinci büyük şehri denebilecek Catania'ya vardık. Kaldığımız otel "NoveCento", gerçekten çok eski ve tarihi bir otel. Külüstür asasnsörü ile hangi kapıdan çıkacağınızı bilemediğiniz, kapıyı düzgün kapatmadığınızda size soğuk terler döktüren bir otel. Bu kadar tarihi bir otelde kalmak çok güzeldi. Merkezi konumu ilede bizi çok rahatlattı. Bu nedenle kesinlike tavsiye ediyorum. İtalya'da kaldığımız en lüks otel diyebilirim. Fiyatıda çok pahalı değildi.


Biz şahsen Catania ya bayıldık. Tam bir üniveriste şehri, çok hareketli, nezih ve eğlenceli. Her yerde oturup birşeyler içebileceğiniz barlar ve cafeler görebilirsiniz.  Her İtalyan şehri gibide tarih kokuyor.


İtalya'da temmuz ayı kesin düğün ayı. Herkes evleniyordu resmen. Tüm meydanlarda ve kiliselerde resim çekilen veya evlenecek olan gelin-damatları görebilirsiniz.Catania'nın simgesi en ünlü meydanlarında bulunan bu fil. İspanya'da fil ne arar derseniz, zamanında Arapl'ların çok istilasına uğramış.


Biz bu meydanı çok sevdik. A. nın deyimi ile Catania yı ve meydanı yaşamak için kenardaki cafe'lerden birine oturduk. Burada sizi Arancino ile tanıştırayım. Bu bir nevi içli köfte. İçine konulan malzemeler ile  dışı galeta ununa kaplanmış pirinç köftelerine arancino deniyor. Etli, tavuklu sebzeli arancino'lar çok çeşitli ve kızarmış herşey gibi çok lezzetli. 

Yanında da İtalya ve Sicilya biralarını denemek istedik. Ceres yanlış hatırlamıyorsam Sicilye birasıydı. 


Cafe'nin vitrininde yer alan garip şeyler.
Değişik ağaçlar...Bu da cenaze evi. Çok garip gelmişti. Bu arada Catania da ölümlere karşı garip bir tutum var. Sokakta gezinirken sürekli duvarlara yapıştırılmış ilanlar göreceksiniz. Catania'da insanlar yakınlarının ölüm yıldönümlerini kutluyorlar.

Falanca'nın 58. ölüm yıldönümü kutluyoruz sevdiklerinin şuraya gelmesini rica ederiz gibi... Bizim lokma döktürmek gibi... Görürseniz bir resmini çekiverin ben unutmuşum :)


Son olarak Sicilya'nın sembolünden bahsetmek istiyorum. Bu sembol hangi zamandan hangi akıllıdan çıkmış bilmiyorum. Ama beni çok ürkütüyor. Resmen alacakaranlık kuşağından çıkmış gibi. Adı Trinacria... Bu sembolü Sicilya'nın bayrağında da görebilirsiniz. 1282 yılında sembol olarak kabul edilmiş. Ortadaki medusa kafası ve kenarlarındaki 3 ayakta Sicilya'nın üç köşesini yani Sicilya'nın kendisini temsil ediyor.Catania Siciliya'ya yolunuz düşerse mutlaka uğramak isteyebileceğinzi bir yer.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder