Pin it

25 Haziran 2013 Salı

Şarap 101 - Blush PINOT GRIGIO _ Famiglia Cielo

S. ile beraber yeni bir zevk geliştirdik. Bayadır üzerinde çalışıyoruz bu konunun; yeni şaraplar keşfetmek sevdiğimiz üzümler belirlemek. Birgün çıkıpta ben 1992 senesi  Merlot istiyorum veya dostum Pinot Noir'ın tortusundansa Riesling'in üzümün o hafif ve asitli tadını daha çok seviyorum demek istiyoruız.

Yanlız şu an diyebildiğimi anladım ve sevindim :)

Ben beyaz şarapcıyımdır. Kırmızı bana çok tortulu ve ağır geliyor. Riesling veya Pinot Grigio gibi Alsace bölgesi üzümleri tam benim ağzımın tadıdır. Bu nedenle her bulduğumda bir Riesling veya Pinot Grigio kaparım. Malesef Türkiyede iyi bir Riesling bulamıyorum. Bu nedenle genelde Almanya'da veya free shoptan denk gelirse alıyorum. Beni görmelisiniz yanlız, eli kolu dolu gelen Almancı'lar gibiyim, bir yeşil tüylü şapkam eksik. 

Altta göreceğiniz Pinot Grigio'yu METRO dan aldım, çokta uygun bir fiyattı. Aslında ben beyaz diye almıştım ama arkasında Rose vine yazısını görebilirsiniz... Üzerinde Blush yazısına dikkat etmedim. O kısmını anlamadım açıkcası, hafif koyu bir sarılık normale göre ama pembe de diyemem yani... Neyse bu konuyu bir araştırayım.

Tadına gelir ise meyveli, hafif asitli bir tat. Ağır yemeklerin yanında veya serinlemek için sadeec peynirle bile içilebilir. Tam bir film şarabı sizi yormaz su gibi gider. Şişe biter, siz farketmezsiniz.
İtalyan pembe şarabı, meyveli ve elagan olarak açıklanmış.

Aşağıdaki gördüğünüz gibide bir film eşliğinde afiyet ile içtik.Şarap uzmanı değilim, damak tadımı ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Benim gibi yeni başlayanlardansanız Şarap 101 dersimize hoşgeldiniz. Fırsat buldukça hoşuma giden şarapları anlatacağım.

2 yorum:

  1. Ben de yeni şarapları tatmak ve onlardan konuşabilmeyi çok istiyorum.Yazınızda o isteği hissettim:)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Maalesef pek kitapla, okumakla olmuyor. Bol bol içmek lazım :) Yavaş yavaş gelişiyor yetenek sanırım bu nedenle şarap gurmesi olmak çok zor. Vedat Milor'u bir daha saygı ile anıyorum :)

      Sil