Pin it

20 Mayıs 2013 Pazartesi

Yemek kültürleri - Almanya

Eskiden derlerdi yediğin içtiğin senin olsun, gezdiğin gördüğünü anlat bana diye... Şimdi herkes nerde ne yenir, ne yenidir derdinde. Aslında iyi de öyle, bu şekilde yeni yeni tatlar keşfediyoruz. 

Yemek kültürü konusunda çok bilgi sahibi değiim. Yemek kültürleri ile genel geçer bilgilere sahibim. Fransızlar'ın peyniri, sosları, kruasanları meşhurdur, İtalyan'ların makarnası vs... Almanya deseler biftekle bira derim. Gördüğünüz gibi ortaokul çocuğu kadar bilgiliyim. Ama işin kültürüne inecek halde değilim, mideme girene bakarım ben. İşte sizede seyahatlerimde yediklerimden bir deleme yaptım.

Alman'ların gerçekten porsiyonları kocaman. O tavalar sadece birer kişilik, salata önden geliyor yanına bir şeğen dolusu papates kızartması yada ev makarnası. Dur durak bilmeden yemek yemek işte buarad gerçek. Bu insanlarda diyet yapıyorlar mı merak ediyorum şahsen... Bu görüntüde diyet miyet kalması tabiki bende...Tarte Flambée; Türkçe meali yanık tart olan bu güzide yemeğimizi lavaş pizzaya benzetebilirsiniz. Aşağıdaki resimde elmalı tarte flambée'yi görebilirsiniz. Kremalı ve domuz eti parçalı olanları ile beraber tatlı niyetine bu elmalı olanı da yiyebilirsiniz. 

Bu arada tartın üzerindeki alevlere dikkatinizi çekerim. Garson önce tartı getirdi. Üzerine alkolümsü birşey döktü ve ateşi attı. 
En sonunda kendi kendine sönen  ateşle beraber dilim dilim elmalı tartınızı yiyebilirsiniz. Nasıl diye sorarsanız o yanık tat, tartta azıcık hissediliyor, ama fena değil. Yemek olarak yeneni daha çok sevmiştim.


Değişik mutfakları bir arada bulabilirsiniz.  Almanya'ya gidip bira yerine bunu mu içtin demeyin. Strawberry Margarita görünce dayanamam. Ayrıca içtiklerim arasında en mükemmeliydi.


Türkiyede al-git Çin/Thai mutfağı henüz çok gelişmiş değil. Var olanlarda genelde çok pahalıya satıyorlar. Genelde Amerika va Avrupa da bunlar çok popüler.


Tapas bile buldum. Ama bu biraz yağlı versiyonuydu.


Mis gibi bir Ramen...


Almanya da her yemekten önce mutlaka bir salata geliyor. Salata soslarının ayrıca hastasıyım. Ne koyuyorlar içine bilen varsa söylesin ne olur.


Bu yemeğin adı "Cevapcici", sırf adı komik diye yedim :)


Almanya da tatlı diyince dünya duruyor. Her yerde Hansel ve Gratel'in cadısının evi gibi...

Sufle...


 Devasa makaron...

İstiridye...


Sokakta satılan pis, kalorili atıştırmalıklar.
Finali ise bir "weissbier" ile yapalım :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder