Pin it

28 Nisan 2013 Pazar

Lahr da Bir Akşam Yemeği

Geçenlerde bir iş seyahati nedeni ile Lahr kentine gittim. Aslında Lahr bir kent değil daha çok kasaba gibi...Her Alman köy/ kasaba versiyonlarında olduğu gibi, kent resmen ölü... Yapacak doğru düzgün hiçbir şey yok, kasaba saat 19:00 da kapanmış mı evet kapanmış! Bu insanlar gidecek market bulamadan nasıl yaşıyorlar ya da aman canım dışarı çıkmak istiyor demeden nasıl ömür geçiriyorlar bilmiyorum. Otur otur evde nereye kadar. Apartman daireleri bile ıssız  görünüyor.

Neyse bahtsız ve bedbah ortalıklarda gezerken size biraz Lahr'ın en hareketli (!) yerlerini göstermek istedim.
Normalde gittiğim yerlerde farklı  restorantlara gidip farklı yemekler yemeği severim. Ancak Lahr bu ideolojimi bozan tek yer. Allahtan bir Alman arkadaşımın tarif ettiği bir yer var ki en azından aynı yerde farklı yemekler yiyebiliyorum.

Açıkcası adresini ve adını bilmiyorum. Bir dahaki sefere söz öğrenip sizinlen bu mutlu yeri paylaşacağım.

Gelelim ne yediğime... Burası aslında Yunan restoranı ama Alman ve İspanyol yemekleride bulabilirsiniz. Özellikle geniş bir tapas mönüleri var. Gerçi bir kere yediğimde aşırı yağlı gelmişti. Orijinal tapas olduğundan şüpheliyim. Ancak yemekler gerçekten çok lezzetli.

Efenim aşağıda gördüğünüz karmakarışık tabak deniz mahsülü tabağı. Nar ekşisi, kalamar, karides yengeç ne ararsan var. Malzemeden kaçınılmadan yapılmış neifs bir salata...Bu yarısı yenmiş güzellikte zaziki, yani bildiğiniz cacık. Anacak Yunan cacığı bizimkinden biraz farklıdır. Haydari kıvamında bir lezzet bol sarımsaklı ve 3 farklı versiyonu hazırlamışlar. Birisi salatalıklı birisi sadece yoğurt şeklinde diğeride naneliydi. 

Ayrıca şu yemeklere saldırmadan önce resim çekmem bilincini kazanmam lazım. Ama yemek görünce içimdeki açı durduramıyorum saldırıyorum :)


Buda yemeğin yanında gelen salata. Bu Almanların salata hazırlama teknikleri ile ilgili gerçekten bir ders istiyorum. Marulu parçalamıyorlar. Kocaman kocaman parçalar ama o sos yok mu o sos. İçine ne koyuyorlar anlamıyorum. Bir sos hem ekşi hem tatlı nasıl olabilir. Şeker kesin var diyeceğim ama öyle bariz bir tadı da yok yani. Neyse çok lezzetli diyip ağzımın suyunu kendime saklayım.


Buda ana yemeğim, gerçekten çok güzel bir yemekti. Dana boyun etinden yumuşacık bir et. Üzerine etli bir sos yapmışlardı ve yanında soğan kavurması ile servis etmişler.


Şu Alman'lar yaşamayı bilmiyor ama yemek yemeği gerçekten biliyorlar. Buda bu yazının konusu olsun!!!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder