Pin it

1 Nisan 2013 Pazartesi

Gurme Turizm - Kuyucak Tandırı

Antalya-İzmir dönüşünde yolumuz Kuyucak'a düştü. Daha doğrusu Kuyucak'lı bir arkadaşın ballandıra ballandıra anlatımıyla biz yolumuzu zorla düşürdük.

Boğazına ve yeni lezzetlere düşkün insan topluluğu arkadaşlarımız ile beraber Kuyucak Tandırı yemezsek olmaz dedik.

Dağ manzarası eşliğinde Tandır çığlıkları ile katedilen bir yol sonucunda ulaştık.


Kuyucak Can Restoran gururla sunar.

 


İlk etapta olaya mezeler ile başladık. Genel olarak tandırın yanında güzel gidecek yoğurlu mezeler aldık. Yalnız sarımsak sevmeyenler, mezelere biraz dikkatli yaklaşsın. Çünkü ellerini zengin alıştırmışlar. Cayır cayır sarımsak ile böğrünüz yanabilir.Burada size bir kompozisyon yazdım. Sıcacık puf lavaş üstü köz patlıcanlı yoğurt...


Puf lavaş demişken kendisi bu şekildedir. Kendilerine ait bir fırınları var. O fırından iki dakikada yapılıp geliyor. O mis gibi sıcacık ekmek kokusu ile afiyet ile mideye indirilyior.Mezeler sonucunda ortaya esasoğlan geliyor işte... Az gibi görünebilir, ama biz 10 kişiydik. Bundan 3 tane geldi ortaya. Kenarlardanda löpürdetildiği için son dakika yok olmadan resmini çekebildim.Et yumuşacık, altında köz ile geliyor siz yemek yerken bile soğumuyor. Özellikle çıtır pişmiş parçalar en lezzetli yerleriydi bana göre. Çok yağlı değildi ancak arada yağ parçaları vardı. Kimisi  o yağı bile sever, ama ben ayırırım. Kararındaydı yani...Yanına ne gider ki :)


 Şoför içkisi de mis gibi bir çaydır. Aklım rakıda kalmadı değil ama.


Son olarak cilayı künefe ile yaptık. Üstündede çok hafif bir kaymak vardı. Gene üzgünüm o kadar kişiden fırsat bulup bütün resmini çekemedim. Ama bu güzellik durunca mileti tutmak zor oldu.Bu arada bahsedemeden geçemeceğim. Hayatımda radikal kararlar aldım. Sıfır şeker uygulamasını hayatıma koydum. Kesinlikle beyaz şeker ağzıma koymuyorum. Kek, pasta, baklava, profilterol, çaya şeker, kurabiye, çikolata vs... Herşeyi çıkardım hayatımdan. Ortalama insan yaşamının 65 olduğu varsayılır ise ve bunun yaklaşık 38 yılını şekersiz geçireceğim düşüncesi beni korkutsa da şu an kararlıyım. Yediğim tek tatlı kuru incir ve dut, bir yerde pes edeceğim diyorum ama ne zaman olacak Allah'a emanet. Neyse azmimi koruyacağım. Başıracağım, kendime inanıyorum... :P

(Ekleme: Veeee pes ettim !!!)

Neyse efendim sıkıntılı konuları kenara bırakarak, Can Restoran konusuna geri dönebiliriz. Türk milletine ve midesine hayırlı bir katkımız olsun. Yolunuz Kuyucak'a düşer ise gidiniz, yiyiniz sonra bana dua ediniz. Bende dua edeceğim yeri biliyorum. Niyuuuriii!!! :))))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder