Pin it

18 Mart 2013 Pazartesi

GoodfellasTür: Suç
İmdb: 8.8
Yönetmen: Martin Scorses
Oyuncular: Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci

Goodfellas aman gene mi mafya filmi hiç bana göre değil diye başladığım ama sonra ağzım açık izlediğim çok güzel bir film oldu. Martin Scorses'in yönettiği bir filmi bilerek ve isteyerek hiç izlememiştim. Ama bu filmden sonra 2. adamın o oldu diyebilirim. İlkini bir ara anlatırım.

Film Amerika da yaşan gangsterleri anlatıyor. Genel çetenin hepsi tabi ki Siciliana Cosa Nostra dan geliyor. İl padrino konusu gibi... Bizim Robert'cığımız ve Ray Liotta is İrlandalı olarak bu İtalyan kültürün arasında kendilerine yer bulmuşlar.

Beni en çok etkileyen son zamanlarda oynadığı komedimsi filmlerdense bu şekilde karakter oyunculuğunun Robert amcamıza ne kadar yakıştığı oldu. Adam gerçekten bir gangster ya.. 1990 yılında ise filinta gibi bir Robert De Niro sizi bekliyor. Ne kadar gençmiş demekten kendimi alamadım. 

Filmin ana konusu aslında Ray Liotta'nın üzerinden ilerliyor. Henry küçük yaşta gangsterlerin dünyası ile tanışıyor. Okulu kırıyor, babasından dayak yemek uğruna gangsterlerin ayak işlerine bakıyor. Bir yerden sonra Jimmy (Robert De Niro) ve Tommy (Joe Pesci) ile tanışıyor ve gangster dünyası içinde küçük işler yapıyorlar. 

Henry hassas ruhlu bir gangster kimseyi öldürmemiş ve başkalarının öldürülmesini engellemek için herkesin suyuna gidiyor. Bir yerde acıyorsunuz adama... 

Joe ise Sicilya dan gelmiş bir İtalyan. Filmi izlerken beni en çok güldüren karakter bu oldu. Küçük boyu, sinir bozucu sesi ile kız düşkünü Tommy aslında tam bir piskopat. Baktığınızda ciddiye almayacağınız bu adamın nasıl bir deli olduğunu film ilerledikçe anlıyorsunuz.

Neyse filmle ilgili daha fazla ipucu vermek istemiyorum. Güzel film arayanlar için gerçekten eğlenceli bir film. Hele bir Robert De Niro hayranıysanız kaçırmayın derim. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder