Pin it

2 Mart 2013 Cumartesi

Book Of Kells

The Secret of Kells filminden sonra bu Book of Kells kitabını gerçekten merak ettim. Kitap İrlandalılar için kutsal hazine gibi görülen bir kitap. Şu an Dublin de Trinity College'de bulunuyor.Kitap M.Ö. 800 yıllarda keşişler tarafından yazılmış. Kitabın yazımı aynı filmde anlatıldığı gibi Iona'da başlayıp, Viking'lerin altın arayışları nedeni ile ortalığı yağmalaması ile Kells'li rahipler ile devam edilmiş. kitabın yazımı Aziz Calumba'ya adanmış.

Gerçekten çok canlı ilüstrasyonlara sahip. 1200 civarlarında yapıldığı düşülür ise mum ışığında, doğadan toplanan malzemelerden yapılmış mürekkepler ile yapılmış bir kitap. İnce işçilik diye buna derim. Antik canlılar, çok ince ve detaylı süslemeler görebilirsiniz. O detayların arasında bir iki insan sureti fırlıyor karşınıza.

Hristiyanlığın 4 öğretisini anlatıyor kitap. Yani 4 tane incil diyebiliriz. Her bir incil Matthew, Mark,Luke, John tarafından kaleme alınmış. Book of Kells kitabında onları sembolize etmişler. İlk kitabı yazan Matthew-melek, ikinci kitabın yazarı Mark-aslan, üçünkü kitabın yazarı Luke-keçi, ve dördüncü kitabın yazarı John-kartal olarak ikonlaştırılmış.Şu küçük ayrıntılara bakar mısınız?Filmde de geçen kitabın en önemli sayfası denen Chi-Rho-Ioata.. Bu isim İsa'nın (Christ) Yunanca daki üç ilk harfinden geliyormuş.


Chi-rho-Ioata'nın ortasındaki kafa filmde de dikkatimi çekmişti. :)


Son olarak kitapta bir çok kedi resmide var. 


 Aklınıza Pangur Ban geldi değil mi? :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder